Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

BSM 4 Yaşında!

0 70

BSM 2014 yılında 4. yaşını dostlarıyla beraber Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezinde kutladı. Kutlama da BSM açıklamasını Cansu Fırıncı’nın sesi ve çalışmalarımızdan fotoğraflar ile bir video hazırladık. Ayrıca konuşmanın tam metnine de aşağıda ulaşabilirsiniz. Nice Yıllara!

Sevgili dostlar, sanatçı konuklarımız, sinemacı yol arkadaşlarımız… Bağımsız Sinema Merkezi’nin 4. yıl dayanışma gecesine hepiniz hoşgeldiniz.
Denize açılmanın zamanıdır diyerek yola çıkmamızdan bugüne 4 yıl geçti. Bir ihtiyacın ürünüydü Bağımsız Sinema Merkezi. İktidarın aydınlık ve güzel olan her şeye saldırdığı bir ülkede sanatçıların adım atmaları ihtiyacının ürünüydü. Kapitalizmin yarattığı ve kendi sinemasıyla süslediği cehennemde, kameraların işçi sınıfının hizmetine verilmesi ihtiyacının ürünüydü.
Sinema, paranın ve sermayenin egemenliğinin en fazla hissedildiği sanat dalı. Bir yanda aldatıcı ilizyonların büyük bütçelerle inşa edildiği dev bir endüstri, diğer yanda gişeyi yedekleme işlevine daha da sıkışan festival sinemacılığı. Dünyanın her yerinde bu kuşatmayı delmeye, kendine yol açmaya, en azından boşluklar bulmaya çalışan sinemacılar var.
Böyle bir ortamda yola çıkan Bağımsız Sinema Merkezi, bağımsız sinemacıların yüzlerini halka ve birbirlerine dönerek kendi sinemalarını inşa edebileceklerini savunuyor. Gücünü köklü bir sinema mirasından, kolektif çalışmadan ve dayanışmadan alarak, aydınlık bir geleceğin sinemasını arıyor. Sinemanın anlatım olanaklarını geliştirmeyi, bağımsız sinemacıların piyasa çarklarının dışında üretim yapabilmesini, kendi dağıtım ve gösterim kanallarını kurabilmesini hem birer ihtiyaç hem de görev olarak görüyor.
4. yılımızda önümüzde serili gördüğümüz uzun ve çetrefilli yol, bizlere kaybedecek vakit olmadığını söylüyor. Varlığınız ve dayanışmanız hepimize güç veriyor. Bu gece bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza ve omuz veren sanatçılarımıza teşekkür ederiz.
İyi eğlenceler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.