Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

Devrimden Sonra filmini cezaevine sokmadılar!

0 90
İzmir F Tipi Cezaevi yönetimi Ali Karatay isimli hükümlüye gelen “Devrimden Sonra” adlı filmi, “Siyasi propaganda yapıyor, halkı bölmeye çalışıyor” gerekçesiyle teslim etmedi. Yerel mahkemenin de onadığı bu karara itirazı değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM) “karar ölçüsüz” diyerek hükümlüyü haklı buldu.
Cezasını İzmir 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda çeken Ali Karatay’a ailesi “Devrimden Sonra” filminin CD’sini gönderdi. Birgün’den Nurcan Gökdem’in haberine göre CD’yi inceleyen cezaevi eğitim kurulu, “siyasi propaganda yapıldığı, halkı bölmeyi amaçladığı, beli ideolojileri övdüğü” için CD’nin verilmemesini kararlaştırdı.
Karatay’ın infaz hakimliğine yaptığı şikayet başvurusu üzerine Cumhuriyet Savcısı itirazın reddedilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Bu gerekçeye önce İnfaz Hakimliği ardından İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi de katıldı. Bunun üzerine Karatay, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.
AYM: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE
Başvuruyu inceleyen AYM, CD’ye erişimin engellenmesinin, bilgi ve düşünceleri edinme özgürlüğü ve ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale oluşturduğunun açık olduğunu belirtti. Kararda, Anayasa’da belirtilen “demokrasi” kavramının, çağdaş ve özgürlükçü bir anlayışla yorumlanması gerektiği de belirtildi.
Kararda şu değerlendirmelerde bulunuldu; “Kararlarda hiçbir şekilde, filmin içeriği hakkında yapılan tespitlerin, hangi yönden kurum güvenliğini tehlikeye sokabileceği, CD’nin başvurucuya teslim edilmesinin cezaevi güvenliği bakımından hangi somut riskleri barındırdığı açıklanmamıştır. İfade özgürlüğüne yönelik müdahalenin, demokratik bir toplumda gerekliliği hususunda ikna edici bir açıklama yapılmadığından, müdahalenin amaçlanan hedefler açısından orantısız olduğu ve gerekli ve ölçülülük ilkesine uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”
Yüksek Mahkeme,  yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı ilgili mahkemesine iade kararı aldı.
DEVRİMİN HAYATA YANSIMALARI
Türkiye’de gerçekleşen bir sosyalist devrimin ardından günlük hayatta ortaya çıkan değişimlerin konu edildiği filmin konusu şöyle özetleniyor; “Siyasi iktidarın el değiştirmesinin ardından ülkeden kaçmaya çalışan varlıklı bir karı koca arasındaki tartışma, toprakların kollektifleştirilmesinin ardından şaşkınlık yayan köylüler, kirasını ödeyemeyen bir kiracı ile ev sahibi arasında geçen diyalog, Afganistan’da görev yapan askeri birlikte yaşananlar, elektrik, su ve doğalgaz faturaları gelmeyen yaşlı  bir kadının yaşadığı şaşkınlık, fabrikaları kamulaştırılan işçilerin kaygıları, devrim yanlısı bir yazarın katilinin başından geçenler ve sağlık sorunları olan emekli bir işçi ile doktor arasındaki diyalog dramatize ediliyor.”
‘İSTEDİKLERİ FİLMİ GÖNDERECEĞİZ’
Konuyla ilgili soL’a konuşan filmin yönetmeni Mustafa Kenan Aybastı, Devrimden Sonra’nın ardından çektiği diğer filmlerini de Ali Karatay’a göndereceğini belirtti. Aybastı en kısa sürede cezaevinde bulunan ve sanatsal üretimlere ihtiyaç duyan diğer insanların istedikleri filmlerin DVD’lerini onlara ulaştırmak için de BSM-Bağımsız Sinema Merkezi bünyesinde bir çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.
 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.