Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

Homofobik siyasetçi LGBT film festivalini bastı

0 91

Rusya’da “Omuz Omuza” isimli LGBT Film Festivali’nin açılış gecesi homofobik bir siyasetçi tarafından basıldı. Baskını düzenleyen Vitaly Milonov, ülkedeki eşcinsel düşmanı politikaların mimarlarından.

St. Petersburg’da ilk olarak 2007 yılında düzenlenen LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) temalı “Omuz Omuza” film festivali, gün geçtikçe daha sert tehditlerle karşılaşıyor.
Bu sene düzenlenen festival, eşcinsel düşmanı tutumuyla tanınan Vitaly Milonov’un açılış gecesine yaptığı baskınla başladı. İnternete düşen bir videoya göre, Milonov içeriye zorla girmeye çalışırken kendisini tutmaya çalışan polislere “İçeride 18 yaş altı çocuklar olabilir” diye bağırdı.
KaosGL’nin haberine göre, baskın ihtimali ve diğer acil durumlara karşı alternatif mekanı hazırda bulunduklarını söyleyen festival ekibi, festivalde atmosferin kuşatma benzeri yoğun güvenlik önlemlerine rağmen gayet huzurlu olduğunu belirtti.
Rusya’daki LGBT temalı etkinlikler “eşcinsellik propagandası”nı yasaklayan yasanın baskısı altında gerçekleşiyor. LGBT film festivalleri, Onur Yürüyüşü, panel gibi etkinlikler “eşcinsellik propagandası” olarak yorumlanıp yasaklanabiliyor.
soL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.