Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

The Revenant’ı Tarkovski’mi Çekti?efewf

0 188

Inarritu’nun The Revenant filminde, Rus sineması ve dünya sinemasının kült yönetmeni Tarkovski’nin filmlerindeki sahnelerle benzerlik gösterdiğini fark eden Rus grafik tasarımcı, bu benzer kareleri tek videoda topladı.

Rus grafik tasarımcı Mişa Petrik’in hazırladığı ‘Tarkovski’nin The Revenant’ı’ adlı videoya bakılırsa, 12 dalda Oscar’a aday gösterilen ve Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı The Revenant’ın (Diriliş) bazı sahneleri, Andrey Tarkovski’nin Andrey Rublev (1966), Solaris (1972), Ayna (1975), İz Sürücü (1979) ve Nostalji (1983) filmlerindekileri anımsatıyor.

Diğer taraftan Russia Today (RT) kanalına konuşan Petrik, “Filmde Tarkovski’ye göndermeler olacağını tahmin ediyordum ama bu göndermelerin bu şekilde yapıldığını hiç düşünmemiştim” dedi. Petrik, Tarkovski’ye böylesi bir saygı duruşunda bulunulmasının arkasındaki ismin de filmin sinematografisine imza atan Emmanuel Lubezki olabileceğini söyledi.

Ancak Petrik, yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun da Tarkovski’nin eserlerinin kendisi için ilham kaynağı olduğunu hiçbir zaman inkar etmediğini hatırlattı. Inarritu, Empire dergisine verdiği bir demeçte Andrey Rublev’in en favori filmlerinden biri olduğunu belirtmişti.

Sputnik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.