Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

Turkuvaz Medya, ‘Sarmaşık’ filmine ödülünü neden vermiyor?

0 119

Antalya Film Festivali’nde ödül kazanan Sarmaşık filmine verilmesi gereken 100 bin TL’lik ödülün, yönetmenin ödülü Can Dündar ve Edem Gül’e adaması nedeniyle verilmediği öne sürülüyor.

Antalya Film Festivali’nde en iyi senaryo, en iyi film ve en iyi yönetmen dalları da dahil olmak üzere dört ödül kazanan Sarmaşık filmine “ödül ambargosu” uygulanıyor.

Diken’den Eray Özer’in yazısına göre, yönetmen Tolga Karaçelik’in ödülü Can Dündar ve Erdem Gül’e adaması ve Nadir Sarıbacak’ın protestosu nedeniyle festivalin ana sponsoru Turkuvaz Medya 100 bin TL değerindeki iletişim ödülünü vermekten vazgeçti.

Özer’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Öncelikle çok bir şey yapmadan, Google amcaya sordum. ‘Turkuvaz‘, ‘ödül‘, ‘100.000 TL‘ ve ‘Antalya‘ yazınca karşıma hop bu link çıkıverdi:
http://www.altinportakal.org.tr/assets/upload/media/file/media5661acfd2d363.pdf

Bu linkte festivalin resmi ana sayfasından bir basın bülteni yer alıyor. 4 Aralık tarihli. Yani ödül töreninden iki gün önceye ait. Belli ki bütün basına servis edilmiş, pek çok gazete ve haber sitesi de haberi aynen alıp kullanmış.

Sonrasında olayı biraz fazla kurcalamış olabilirim, Turkuvaz Medya da bu girişimlerimden haberdar oldu tabii. O nedenle linkten bir de ekran görüntüsü aldım ki, silinirse ne olur, ne olmaz, elimizde dursun. Onu da burada görelim:

Festivalin resmi internet sitesinde yer alan yukarıdaki görselde aynen şöyle yazıyor: ‘En İyi Yönetmen Altın Portakal ödülünün yanı sıra, THY tarafından verilecek olan 1 Milyon Mil ile de ödüllendirilirken, En İyi Film Ödülü de Altın Portakal’ın yanı sıra 100.000 TL destek ve dağıtım ödülüne hak kazanacak, aynı zamanda da Turkuvaz Medya Grubu tarafından 100.000 TL değerindeki iletişim ve tanıtım desteği ödülünün sahibi olacak.’

ÖDÜL SABAH’TA HABER OLMUŞ
Haberi basın da alıntılamış dedik. Turkuvaz Medya böyle bir ödül yokmuş gibi yapmaya devam ededursun, 4 Aralık’ta haberi kullananlar arasında kendisi de var. Yanlış okumadınız, Sabah gazetesinde çıkan haberde de basın bültenindeki bilginin aynısı yer alıyor: ‘En iyi film Turkuvaz Medya tarafından 100.000 TL değerindeki iletişim ve tanıtım desteğinin sahibi olacak.’

OKTAY KAYNARCA DA AÇIKLIYOR
Yazılı kaynaklar bunlar.

Peki, ödül gecesinden bir ipucu bulabilir miydim acaba? Hani bir anons, ödüle dair bir açıklama filan…

Evet, onu da buldum. Aşağıdaki videoda Oktay Kaynarca en iyi film ödülünü açıklarken ‘En iyi film 100 bin TL iletişim sponsorluğunun yanı sıra Antalya Film Festivali tarafından verilecek 100 bin TL para ödülünün de sahibi olacak’ sözleriyle bu ödülü de anonsluyor.

Bu anonsa karşılık sadece saniyeler sonra böyle bir açıklama hiç yapılmamış gibi davranılıyor. Ve bir daha da ödülün bahsi geçmiyor.

Demek ki, ne olduysa Kaynarca’nın bu ödülü açıklamasıyla ödüle layık görülen filmin Sarmaşık olduğunun duyurulması arasında geçen sürede oluyor, 100 bin TL’lik destek sözü o arada buharlaşıveriyor.

HİÇBİR AÇIKLAMA YOK
Bu noktadan sonra Turkuvaz Medya’ya ulaşmaya çalıştım. Fakat bir yanıt alamadım. Anlaşılan böyle bir durum hiç yaşanmamış gibi davranmayı tercih ediyorlardı.

Daha sonra festival görevlileriyle görüştüm. İsimlerini açıklamak istemediler ama olan biteni anlattılar. Dinlediğim birkaç kaynaktan edindiğim bilgiler ışığında neler yaşandığına dair ‘iddialar’ şöyle:

Bir kere ana sponsorların ödül vermesi fikri festivalin direktörü Elif Dağdeviren’den çıkıyor. Dağdeviren, böyle bir gecede sahneye çıkacak ana sponsorları, kendilerinin de birer ödül vermesi gerektiğine ikna ediyor. Buna göre THY en iyi yönetmene 1 milyon mil (Onlar sözünün arkasında durdu), Turkuvaz Medya da en iyi filme 100 bin TL para ödülü vermeyi taahhüt ediyor.

Fakat ne oluyorsa Tolga’nın ödülünü tutuklu iki gazeteciye adaması, Nadir’in neden sansüre uğradığı belli olmayan rakılı, çaylı konuşması sonrası oluyor.

KAZANAN FİLM, SON ANA KADAR GİZLİ TUTULUYOR
Turkuvaz Medya yetkilileri tören esnasında yapılan bu konuşmalardan sonra en iyi filmi Sarmaşık’ın alıp almadığını acilen öğrenmek istiyor. Öyle ki, film komitesi bu bilgiyi paylaşmamakta direnince aralarında tartışma yaşanıyor ve yönetim bu bilgiyi son ana kadar gizli tutmaya çalışırken Oktay Kaynarca ödülü anonsluyor.

Arada geçen saniyelerde Turkvaz Medya ekibi kazanan filmin Sarmaşık olduğunu rejiden öğreniyor ve büyük bir hızla Oktay Kaynarca’nın kulağına iletişim ödülünün verilmeyeceği fısıldanıyor.

Sonrasını yukarıda da yazdım, Tolga bu işin üstüne fazla gitmeyince, onun söylediği olaya dair bir-iki cümlenin peşine hiçbir gazeteci takılmayınca mesele bir süreliğine kapanmış görünüyor.

Fakat öyle sanıyorum ki, artık bu haberden sonra Turkuvaz Medya bize bir açıklama borçlu.

Evet, dinliyoruz. Ödülü veriyor musunuz, vermiyor musunuz?

Özer’in yazısının tamamı için tıklayınız.

soL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.