Publisher Theme
Art is not a luxury, but a necessity.

Ucuza Anaformik Çekim Yapmanın Yolları

0 683

Günümüzde anamorfik ya da sıkma görüntüsü talep görüyor.
Endüstrinin eğlencesindeki bu değişimin sonucu olarak (GH5 / Varicam, Arri, RED anamorfik modlar) dişli çarkı (GH5 / Varicam, Arri, RED anamorfik modlar) yanı sıra birçok pop kültürü, yer işareti özellikleri (JJ Abram’ın ünlü mavi anamorfik işaret fişekleri – tüm bunların dijital olup olmadığı tartışmalı olabilir. ya da aslında optik) bakış vurgulayarak, anamorfik sanayi patlıyor.

Popülerlikteki bu artışla birlikte, birçok şirket, mevcut küresel lensleri modifiye edilmiş anamorfiğe dönüştürmek için kullanılabilecek yeni anamorfik ürünleri ve ilginç modları duyuruyor.

Bu anamorfik ön adaptörler genellikle en bilinenleri Van Diemen iscorama 54’lar (tipik olarak daha yüksek ve daha yüksek fiyatlar olan ve şimdi 5000.-$ ve üstü arasında değişen fiyatlar) olan anamorflar olarak adlandırıldı, ancak temel konsept basit.

Mevcut bir lense bir anamorfik adaptör takın ve her iki merceğe odaklanın.
İşte, küresel bir merceğe çok basit bir anamorfik yükseltme.
Iscoramas, tek odak olduklarından benzersizdir, ön iscorama adaptörünü eklersiniz, lensi sonsuza ayarlayın ve ön anamorphot’un dişli halkasından odaklayın.

Bu yeni anamorfik adaptörlerin en kolay erişilebilirliği, akıllı telefon için yapılanlardır.
Şu anda, modern akıllı telefon için iki adet mevcut adaptör bulunmaktadır.
Ödüllü “Tangerine” filmini canlandırmada kullanılan Moondog Labs’ın anamorfik iPhone lensleri var.

Ayrıca, mobil lens yapım şirketi Moment kısa bir süre önce iPhone için bir anamorfik adaptörü duyurdu.

MAKSİMUM TAŞINABİLİRLİK

Bu seçenekler maksimum taşınabilirlik sağlar ve yine de bugünün üretim ortamında moda olan anamorfik sıkma etkisini yaratır.
Bu lensler, modern 16: 9 dijital sensörleri mükemmel şekilde tamamlayan ve 2.40 geniş ekran en boy oranını sağlayan 1.33x bir sıkıştırma sağlar.
Bunu, bir film negatifinde veya 4: 3’lük bir sensörde geleneksel 2,40 en boy oranını sağlayan geleneksel sinema 2x sıkıştırma faktörü ile karşılaştırın.
Sıkıştırma faktörünün bir kısmını feda ederseniz, bu modern mercekler aranan bir görüntü oluşturmak için, anamorfik optiklerin yaptığı çok istenen yatay alevlenme ve ovular bokeh oluşturmak için kullanılabilir.

Bu cep telefonu adaptörlerine ek olarak, birkaç şirket ön elemandaki mevcut lenslere takılabilen adaptörleri duyurdu. Bir anamorfik optik eleman ekleyerek, çift lens kurulum bir anamorfik görüntüleme teçhizatına dönüştürülür.

Letus, SLR Magic gibi modern lensler için 1,33x bir adaptör kullanıyor.

Bu şirket, Fujifilm ile Fuji’nin E-mount zoom lenslerin ön elemanına bağlanabilen ve bir sıkıştırma faktörü ekleyerek sensör üzerinde görüntülenen görüntüyü dönüştüren bir anamorphot (veya anamorfik adaptör) olarak işlev gören bir anamorfik adaptör yapmak için bir ortaklık kurdu. .

1.33x azaltılmış sıkma faktörü 2x sıkıştırma faktöründen farklı bir özelliğe sahiptir, ancak her iki lens de görüntüleri sinema masasında veya geniş ekran en boy oranında oluşturur.

SLR Magic’in yaptığı adaptörler, çeşitli lensler ve odak uzunlukları ile geniş bir yelpazede kullanıma izin veren çeşitli farklı dişler ve sıkma faktörlerine sahiptir.

Bununla birlikte, bu adaptörler, kullanıcının hem ön anamorphot hem de arka lensi odaklamasını gerektirir.
İkili odaklamaya duyulan bu ihtiyaç, keskin bir görüntü elde etmek için her bir çerçevenin iki kez odaklanması gerektiğinden, bu tür bir anamorfik çekim yapmayı çok zorlaştırmaktadır.

SÖZDE ANAMORFİKLER

Yukarıda açıklanan anamorflara ek olarak, formatı kullanarak çeşitli optik etkileri taklit ederek sahte anamorfik bir görünüm yaratabilirsiniz.
Schneider mavi çizgi filtreleri ile JJ Abrams gibi yönetmenlerin karakteristiği olan yatay mavi işaret fişeklerini ekleyebilirsiniz.
Başka bir seçenek, anamorfik optiklerin daha yakından taklit edilmesi için bokeh görünümünü değiştirecek şekilde oval şekilli açıklık ekler içerir.
Tüm bu emülasyon modlarını kullanarak, anamorfik optiklerin görünümünü nispeten ucuz ve malzeme elde etmek için kolay bir şekilde taklit edebilirsiniz.

https://youtu.be/a7El9GzKk2

Birçok lens şirketi, lensleri anamorfize etmek için lenslerle birleştirilebilen anamorfik elemanlar sunmaktadır.

Opsiyonel bir anamorfik eleman sunan lensler, Angenieux Optimo zoom objektifleri ve Cooke Varotal zoom objektiflerinin yanı sıra, Los Angeles’taki Duclos Lenses’ten gelen özel teklifleri ve çeşitli zoom lensleri ve P + S Technik için 2x sıkıştırma ve destek sağlayan özel modelleri içeriyor.

Anamorfik unsurlar arasında yapılan bu değiştirilebilme yeteneği, modern görüntü yönetmeninin seçimlerini çoğaltarak, aynı lensi kullanırken tek bir çekimde format değiştirebilmelerini sağlıyor.
Arka bir anamorfik görünüm, genel olarak daha az parıltıya ve çoğunlukla yatay işaret fişeği üretmeyen bir ön element anamorfik özellikten farklıdır.
Bu arka adaptörler, görüntüyü hala klasik sinema en-boy oranında gerçekleştirir.

Anamorfik objektifler popülaritesi arttıkça, modern sinematografın sunduğu seçenekler genişledi.
Cep telefonu adaptörlerinden tam anamorphot lenslere, sözde “anamorfake”ve arka eleman adaptörlerine kadar, anamorfik mod dünyası oldukça geniş.

Bu geniş ürün yelpazesi, birçok film yapımcısının bir zamanlar Hollywood gişe rekortmeni için ayrılmış olan görüntüye erişmesine izin veriyor.
Yeni şirketler kargaşaya girdikçe ve anamorfik öğelerle daha fazla ürün üretilirken, bir zamanlar maliyet engelleyici görünüm modern içerik oluşturucu için çok daha erişilebilir hale geliyor.

Çeviri : Ali Utku

Kaynak Kaynak : RedShark- News Adam Hame

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.